Jak se vyrábějí broušené šperky? 16. 08. 2019

Na samém počátku příběhu a zrodu broušeného šperku stojí výběr a výroba suroviny probarveného skla s velmi jemnou vrstvičkou pigmentu z oxidace drahých kovů. Z předpřipraveného materiálu se následně vybírají takové pasáže skla, které jsou něčím vzácné a které ve svém nitru obsahují kus exkluzivity a jedinečnosti. Tím mohou být filigránské malbičky, bublinky, či stavba a vnitřní rozložení barev. Právě tyto rysy předurčují tvar a charakter budoucího šperku a právě tyto rysy zaručují jeho naprostou unikátnost.

Následují dlouhé hodiny broušení a předlešťování o pěti brusných kotoučích z démantu a o pěti stupních tvrdosti. Tento proces je tak náročný na pečlivost a čistotu pracovního postupu, že sebemenší chybka či škrábnutí jemně broušené fasety vrací brusiče na samotný start procesu vybrušování k dosažení dokonalé čistoty výrobku.

Po celou dobu broušení jsou plochy šperku matné a neprůzračné. Až do finálního okamžiku se tedy neví, jak ve skutečnosti daný šperk vypadá a je tedy zapotřebí maximální zručnosti a řemeslného umu precizní, profesionální ruky. V jistém smyslu se tak jeví výroba a proces broušení skla alchemií a kouzlem. Teprve s leštěním se šperk stane průhledným a právě leštění je časem zrodu třpytu a brilance, kdy konečně krása broušeného šperku WAGA poprvé spatří světlo světa.

Jediným momentem, jenž je sto předčít zázrak leštění, je okamžik darování v elegantní krabičce se zavěšením na luxusním kroužkovém řetízku z chirurgické oceli pro významnou příležitost, anebo jen tak z pozornosti, kdy naopak Váš blízký spatří ono světlo šperku.

 

Broušené šperky Waga naleznete zde: https://www.sklo-interier.cz/brousene-sperky